Atpakaļ

Vitrāža "Ar degsmi par brīvu Latviju" saņem Latvijas Būvniecības īpašo balvu

Biedrība "Ascendum" 2019. gada 7. martā svinīgā ceremonijā saņēma Latvijas Būvniecības īpašo balvu par unikālu un inovatīvu tehnoloģiju izmantošanu, izgatavojot vitrāžu "Ar degsmi par brīvu Latviju" Rīgas Domam.

Balvu saņēma projektā iesaistītā komanda – pasūtītājs Ascendum valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce, Rīgas Doma pārvalde valdes loceklis Kaspars Upitis, arhitekti Zane Deruma un Juris Rotčenkovs, "JR ELEMENTS" ARHITEKTŪRAS RISINĀJUMI, arhitekts Kriss Zilgalvis – vitrāžas idejas autors; Anda Munkevica, Glass design "AM studio" – stikla māksliniece, vitrāžas izgatavotāja, būvnieks RERE GRUPA, būvuzraugs Agris Ķuze.

Biedrība "Ascendum" sadarbībā ar Rīgas Domu 2012. gadā izsludināja konkursu, kurā ikviens iedzīvotājs varēja iesniegt savu ideju jaunajai Doma vitrāžai, veltītu šīm barikādēm – vienam no nozīmīgākajiem notikumiem mūsu brīvvalsts vēsturē. Konkursā pārliecinoši uzvarēja jaunā latviešu arhitekta Kriša Zilgalvja un mākslinieka Dzintara Zilgalvja koncepcija "Ar degsmi par brīvu Latviju", kas bija inovatīva un svaiga savā idejā, paredzot Marijas kapelas loga ailu aizpildīt ar vitrāžu, kas vienlaikus būtu arī mākslinieciski augstvērtīga stikla skulptūra.

Vitrāža "Ar degsmi par brīvu Latviju" Rīgas Doma Marijas kapellā radīta, lai svinētu Latvijas neatkarību un cilvēku degsmi šo brīvību aizstāvēt.  Doma laukums bija viena no nozīmīgākatjām pretošanās veitām, kur 1991. gada 13. janvārī iedzīvotāji sāka veidot barikādes, kurt ugunskurus un sargāt savu atjaunoto valsti.

Stikla skulptūra "Ar degsmi par brīvu Latviju" ir apskatāma ikvienam dievnama apmeklētājam un garāmgājējam. Vitrāža ir unikāls notikums pasaules baznīcu arhitektūrā – tas ir 4,6 m viena lējuma stikls, kāds līdz šim nekad vēl nav radīts, turklāt tā vienlaikus ir skatāma no abām pusēm, ir trīsdimensionāla, kā arī vitrāžas vizuālais baudījums mainās atkarībā no saules atrašanās vietas un spilgtuma.

"Katrai loga daļai piešķirta īpaša nozīme un simbolisms, un kopā tās veido vienotu kompozīciju," skaidro mākslinieks Krišs Zilgalvis. "Kompozīcijas pamatā ir Liesma. Tajā iestrādāti dzīvu koku mizu nospiedumi no Latvijas vēsturisko novadu liepām un ozoliem, kas simbolizē sievišķo un vīrišķo spēku latviešu folklorā. Četri lielie logi simbolizē arī Latvijas vēsturiskos novadus, savukārt četri mazie logi atgādina par pirmo un atgūto neatkarību, kā arī Lieldienām un Ziemassvētkiem. Pāri visam ir lode, kas simbolizē Pilnību un uz kuru tiecas visa pārējā vitrāžas kompozīcija. To papildina 32 slīpēti stikla daudzskaldņi."

Līdzekļus vitrāžas izveidei ziedoja gan Latvijas tauta, gan uzņēmumi. "Šī ir dāvana gan tiem mūsu valsts iedzīvotājiem, kas pirms 27 gadiem izcīnīja Latvijas neatkarību un deva iespēju mūsu paaudzei uzaugt brīvā valstī, gan arī ikvienam, kam šodien rūp sava valsts. Tā ir dāvana, kas vienmēr atgādinās, cik daudz mēs spējam paveikt, ja esam vienoti. To pierāda fakts, ka vitrāža, tāpat, kā viens no Latvijas nozīmīgākajiem simboliem – Brīvības piemineklis – tapusi par tautas ziedojumiem," stāsta biedrības "Ascendum" valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce.

Datums: 2019. g. 20. marts