Atpakaļ

Rīgas Doma dārzā atklās Sanda Aispura izstādi “utt.”

17. oktobrī Rīgas Doma dārzā atklāj tēlnieka Sanda Aispura personālizstādi “utt.” – 12 apustuļu skulptūras, kuras veidotas par modeļiem un prototipiem izmantojot mākslinieka laikabiedrus un draugus – fotogrāfu Didzi Grodzu, kultūras “dzirnavnieku” Pēteri Brīniņu, dizaineru Kristapu Grundšteinu un citus.

Veidojot dialogu ar Eiropas kultūras mantojumu un mūsu priekšstatiem par to, izstāde parāda mūsdienu cilvēku iespēju domubiedru lokā kļūt par vissvarīgākās vēsts nesējiem. Atsevišķo figūru nesaraujamā vienība ir izstādes dinamikas un vēstījuma izteiksmības pamatā. Mākslas darba saistība ar kristietību ir neapšaubāma, tomēr visupirms tas izceļ mūsu laikabiedrus to dažādībā un reizē kādas misijas vienotus. Šī izstāde ir par ideāliem, par katra cilvēka izvēlēto ceļu un par tiem, kas gatavi upurēt dārgāko garīgo vērtību vārdā.

Sandis Aispurs pie šīs izstādes tapšanas ir strādājis sešus gadus. Skulptūru atliešanas tehnoloģija izstrādāta sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātes zinātņu doktoru Genādiju Šahmenko. Izmantojot materiālus, kas plaši tiek lietoti būvniecībā – betonu un armatūru –, mākslinieks atgriežas pie pamatiem tiešā un pārnestā nozīmē.

Svarīga ir arī izstādes norises vieta – Rīgas Doms vienlaikus ir gan sakrāla, gan sabiedriska un mākslas telpa, kas aicina reflektēt par šodienu. “Neraugoties uz vēsturiski piesātināto vidi, šajā desmitgadē tieši šeit bijušas aplūkojamas neparastas un izteikti mūsdienīgas izstādes, kuras raksturojusi konceptuāla pieeja un ikreiz pārliecinoša, oriģināla tēlainība,” atzīst Sandis Aispurs.

Izstādes atklāšanas pasākums notiks Doma dārzā 17. oktobrī plkst. 17:00. Izstāde būs skatāma Doma dārzā līdz 30. novembrim.

Sandis Aispurs (1983) absolvējuis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Vairāki mākslinieka darbi ir tapuši sadarbībā ar Brigitu Zelču-Aispuri, Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas „Māksla publiskā telpā“ ietvaros – „Klusā daba“ Botāniskajā dārzā un „Mala“ Viesturdārzā.

Izstādi organizē biedrība “Ascendum”, kas apvieno cilvēkus un ideju, kas veido empātisku, izglītotu un sabiedriski aktīvu sabiedrību.

Datums: 2018. g. 16. oktobris